سلايډ (فيچر) نظر

وأرسى جديد اداره پنتاگون‎! ‎جنگ افغانستان پيروز شده نيست

ترجمه: ځلانده افغان

سرچينه: فارن پاليسي

نظر به إظهار نظر ريس تفتش آن اداره در ارايه مجمل خويش  حالت ناملايم كشور افغانستان را كه به صورت خوشبينانه به تصوير كشيده شده

صرف يك روز بعد از انفجارى دوگانه انتحارى در كابل كه سبب كشته شدن لاأقل ٣١ نفر و زخمى شدن ده هـا اشخاص ديگر گرديد، مركز وارثى اردوى امريكا به اين ارتباط إحصايه ناراحت كننده كه ديروز به نشر رسيد به ارتباط مداخله امريكا در افغانستان أراحه  داد اين راپور اختلافات واضع آنچه را كه خوشبينى هـاى مأمورين عالى رتبه نطامى به شمول وزير دفاع امريكا جمس متيز به تصوير ميكشد كه گفته بود ما به يك پيروزى به افغانستان مينگريم نشان ميدهـد.

او قبل از ديدن افغانستان در ماه مارچ اينگونه إظهار نظر كه أسلاف قبلى آن وزارت بيان نموده بود إظهار داشت. وى علاوه نمود كه اظهـار نظر وزير دفاع انكاس كننده آشتى سياسى ميان مخالفين و رهـبرى دولت افغانستان ميباشد و قوه امنيتى افغانستان به حد توانمند اند كه دفاع ازدولت شان را به اتكاه خويش   نمايند اما خوشبينى هـاى وى و هـمكاران وزارت دفاع وى بِنَا به اخرين راپور كه توسط جان سوموكو ريس وأرسى ويژه ساختار مجدد افغانستان منتشر شده خلاف آن را بيان مينمايد. اينك چند حصايه ناراحت كننده كه در راپورى ٢٦٢ صفحه اى كه به تاريخ ٣٠ اپريل تكميل به تاريخ اول مى سال جارى به دسترس گذاشته شده حكايت كننده آن حقايق ناراحت كننده ميباشد.

*اقتصاد افغانستان نظر به ج د پ يا عوايد ناخالص معيار شده در سال ٢٠١٢ از رشد توقف شده و از آن به *بعد به صوب سير نزولى  رانده شده است بعد از كمك و سرمايه گزارى ١٢٦بيلون دالرى به خاطر ساختار و احياى مجدد  دولت دارى كه براى دو دهـه ادامه داشت ، افغانستان تا هـمين حال در ضمره يكصدوهـشتادو سومين بدترين كشور دنيا شناخته شده كه نميتوان با آن روابط تجارى عادى داشت وكمتر از يك بر سه حصه افغان هـا به نوع ارتباط و تعلق به حلقه قدرتمندان دارند.

*چند دست آورد اقتصادى كه از طريق امريكا به افغانستان به أرمغان آورده شده عبارت از مصرف مستقيم در آن كشور ميباشد كه بنا بر عدم دوام كمك هـاى خارجى ناپايدار تلقى ميگردد. از سوى ديكر تعداد بم هـاى كه در افغانستان در سال٢٠١٨ توسط اتلافيون غربى پرتاب شده بالا ترين رقم را نسب به سال ٢٠١٣ نشان ميدهـد و تغداد حملات طلبان در فصل زمستان رقم پايين را نشان ميدهـد ولى بد بختانه كه يك حالت شديد بى ثباتى در آن كشور حكمفرما است.

ونيز تعداد زياد حادثات امنيتى در سال گذشته نسبت به سال هـاى ماقبل آن كه ثبت شده است يك رقم بالا را نشان ميدهـد. قربانى و كشته شدن افراد توسط وسائل انفلاقى نا انفلاق شده و مين هـاى جا داده شده در هـر ماه يكصد هـفتاد نفر را در حد اوسط به قربانى ميگيرد.

*اعمال انتحارى در افغانستان چنان كه در روز دوشنبه واقع شد افزودى پنجاه فيصد را در سال ٢٠١٧ نشان ميدهـد. كشتار توسط حملات پيچيده و انتحارى به طور متواتر رو به ازدياد است حملات فرقه اى در سال ٢٠١٧  سه برابر بيشتر ثبت شده است.

*امريكا ٨،٧٨بيلون دالر را نسبت كم كردن توليد ادويه مخدره در افغانستان در سال دو ٢٠١٢ به مصرف رسانيده ولى كشت خاش خاش به تدريج روبه صعود است كه شصد سه فيصد بالا رفتن كشت آن را در سال ٢٠١٧ نشان داده است.

*صرف ٪‏٦٥ نفوس افغانستان فعلا تحت اداره و كنترول حكومت ميباشد البته بعد از اينكه امريكا ٧٨بيلون دالر را در راه امنيت به مصرف رسانيده است. روند جنگ شورشيان در هـمه مناطق افغانستان رو به افزايش نظر به اين راپور ارايه شده ميباشد.

* تا حال به تعداد ٢٠٣١٨ پرسونل وزارت دفاع در افغانستان محروع گرديده اند و تعداد زخميان و مجروحين در سال ٢٠١٧ نسبت به سال هـاى ٢٠١٥و٢٠١٦ازدياد يافته است. به تعداد تقريبآ ١٤٠٠٠پرسونل نظامى امريكا درحال حاضر در افغانستان مستقر اند و اين تعداد رو به افزايش ميباشند.

*تعداد افراد داخل خدمت در اردو و پوليس افغانستان يك رقم شديد پايين آمدن را در سال گذشته نشان داده و حملات داخلى در صفوف نظام توسط سربازان روبه اذيدياد بود و تعداد سربازان داخل خدمت رو به كمى است.

*فساد ادارى گسترده در سراسر كشور يك قوه عقب گرا براى پيش رفت و طرقى ميباشد.  نظر به راپور كه وزارت أداليه امريكا در أواخر سال ٢٠١٧ ارايه نموده بيان ميدارد كه هـيچكونه تعقيب به ارتباط وضع و حالت فساد ادارى كه در سال ٢٠١٣ شروع شده بود صورت نگرفته و هـيچكونه عمل نسبت به كشاندن افراد مفسد و متهم به فساد كه در خارج أقامت دارند نظر به موافقت نامه بين الملى تحت تعقيب طى و مراحل عدلى و قضاى قرار نگرفته اند د ي ا و ج ى يا رياست عدليه اين ناكامى و سهل انگارى را ناشى از عدم هـمكارى سياسيون افغانستان ميدانند.

نړۍ نيوز

نړۍ نيوز

نړۍنيوز خپلواکه او بې پرې خبري، تحلیلي او معلوماتي وېب پاڼه ده، چې د بیان د ازادۍ اصل ته په پام د ورځنیو کورنیو، سیمه ییزو او نړیوالو پېښو اړوند خبرونه، تحلیلونه او د لیکوالو نظرونه وړاندې کوي.

څرگندون

خپور کړه

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

وروستي

زېرمتون